Članki in enciklopedije

Asparaginska kislina

Asparaginska kislina

Asparaginska kislina

Asparaginska kislina igra ključno vlogo pri odstranjevanju stranskih produktov prehranskih beljakovin, ki bi sicer povzročili utrujenost. Spoznajte asparaginsko kislino in si preberite celoten opis.

Opis

Asparaginska kislina

 

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Asparaginska kislina je ena izmed 20 aminokislin, ki so osnovna gradbena enota beljakovin. Sodi med neesencialne aminokisline, kar pomeni, da jo naše telo proizvaja samo. V našem telesu opravlja različne funkcije. Asparaginska kislina stimulira sinapse v osrednjem živčevju in širi sporočila iz živcev do možganov. Ima zelo pomembno vlogo pri pretvorbi ogljikovih hidratov v energijo. Pravilne ravni asparaginske kisline so potrebne za sintezo drugih biokemičnih snovi in ​​aminokislin v telesu, prav tako pa je tudi ključnega pomena za normalno presnovo. Ker sodeluje pri ustvarjanju celične energije, je odgovorna za normalno raven energije v telesu. NADH (nikotinamid adenin dinukleotid) je aktivna koencimska oblika vitamina B3. Asparaginska kislina premakne NADH iz glavnega telesa celice v mitohondrije. Kot rezultat nastane adenozin trifosfat (ATP), ki ga naše telo uporablja kot gorivo.

 

Pomanjkanje in simptomi:

Kljub temu da naše telo proizvaja asparaginsko kislino, lahko depresija in kronična utrujenost zmanjšata količino proizvedene asparaginske kisline. Na zmanjšano proizvodnjo lahko vplivajo tudi motnje hranjenja, diete z visoko vsebnostjo beljakovin, podhranjenost in splošno pomanjkanje aminokislin v telesu. Najpogostejši simptom pomanjkanja asparaginske kisline je močna utrujenost, ki je nikakor ne moremo odpraviti. V primeru pomanjkanja je najbolje uživati zdravo, uravnoteženo prehrano in izbirati živila, ki vsebujejo tudi asparaginsko kislino. Prav tako si lahko pomagamo tudi z uživanjem prehranskih dopolnil.

 

Priporočen dnevni odmerek:

Ob jemanju prehranskih dodatkov je potrebno upoštevati navodila proizvajalca. Običajno se priporoča dnevni odmerek med 2.000 in 3.000 mg asparaginske kisline.

 

Stranski učinki ali predoziranje:

V primeru jemanja prevelikih odmerkov asparaginske kisline se lahko pojavijo simptomi, kot so akne, glavobol, driska, motnje razpoloženja in depresija. Večina uporabnikov, ki redno uživajo asparaginsko kislino, nima težav. Pojav stranskih učinkov in predoziranja je zelo redek.  

 

Dober vir hranil:

Med prehranske vire asparaginske kisline sodijo:

  • Goveje meso,
  • perutnina,
  • morski sadeži,
  • sladkorni trs,
  • melasa.

 

Ali ste vedeli?

Asparaginska kislina nas oskrbuje z energijo, vendar pa to ni njena edina naloga. Sodeluje namreč tudi pri odstranjevanju toksinov iz telesa. Asparaginska kislina igra ključno vlogo pri odstranjevanju stranskih produktov prehranskih beljakovin, ki bi sicer povzročili utrujenost, razdražljivost in nezmožnost koncentracije. Prispeva tudi k izboljšani možganski funkciji, saj krepi celice, ki sestavljajo možgane. Poleg tega strokovnjaki verjamejo, da lahko povečan vnos asparaginske kisline v telo odpravi simptome kronične utrujenosti. Študije so pokazale, da je pri 75 do 94 % bolnikov, ki trpijo zaradi kronične utrujenosti, po rednem dolgoročnem jemanju prehranskih dodatkov z asparaginsko kislino prišlo do izboljšanja simptomov bolezni.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov