Članki in enciklopedije

Hmelj (Humulus lupulus)

Hmelj (Humulus lupulus)

Hmelj (Humulus lupulus)

Hmelj je bogat vir zdravilnih učinkovin, spodbujajo delovanje prebavil, uničuje bakterije ter umirja krče. Preverite še ostale učinkovine tukaj!

Opis

Hmelj je zelena plezoča rastlina (vzpenjalka), ki lahko po vrvici ali steblu zraste v dolžino tudi do 10 metrov. Nasajen v nasadih kultivarjih. Listje je podobno tistemu od vinske trte in je temno zelene barve.

Hmelj je mogoče najti v zmernem pasu Evrope in Severne Amerike, kjer se ga gojijo že od 8 stoletja našega štetja. V Sloveniji so pričeli gojiti hmelj v letu 1876.

Pomemben del hmelja so predvsem storži, iz katerih pripravljajo začimbo za pivo. Vedno bolj pa se uveljavlja njegov izvleček v zdravstvu saj ima hmelj pomirjajoče, sedativno in spazmolično delovanje. Da ima hmelj pomirjevalne in uspavalne učinke so dokazali s kliničnimi poskusi v Nemčiji kjer so dokazali , da je pri odpravljanju motenj spanja pripravek iz hmelja in baldrijana enako učinkovit kot benzodiazepini. Ta kombinacija se je izkazala za uspešno tudi pri zdravljenju težav z živci pri odraslih in otrocih. Hmelj uporabljajo pri vseh oblikah nemira, pri občutku strahu, pri motnjah spanca, nervozi, razdražljivosti in slabem teku.

Hmeljeve grenčine spodbujajo delovanje prebavil, raziskave pa so razkrile tudi, da grenčini humulon in lupulon uničujeta bakterije (celo rast povzročiteljev tuberkuloze) ter umirjata krče.
 

Hmelj je bogat vir zdravilnih učinkovin, predvsem zaradi grenke smole, xanthohurnola, eteričnega olja, tanina, aminokislin, fenylpropanolove kisline in flavonoidov.


Izvleček hmelja se lahko v alternativni medicini uporablja za:

  • težave s spanjem,
  • težave s pomirjanjem,
  • ima antibakterijsko in antiseptično delovanje,
  • je rahli diuretik,
  • urejanje prebave,
  • vnetje ustne votline in
  • pri težavah pljuč – tuberkuloza.



Uporaba in priprava hmelja:

SPANJE IN POMIRITEV– 10 g hmeljevih storžev prelijemo z litrom vrele vode in pustimo namakati 10 minut. Taki čaj pijemo pred spanjem ali čez dan.

TINKTURA – odlična in hitra rešitev je tudi uporaba tinkture iz hmelja, 20 kapljic nakapljamo v vodo in uživamo 3 krat na dan.
ŽELODČNE TEŽAVE – storže hmelja namočimo v hladno vodo in pustimo stati nekaj ur (5 do 8 ur). Rahlo pogreto vodo pijemo pred jedjo ali čez dan po požirkih.
AROMATIČNA BLAZINA IZ HMELJA- suhe storže hmelja pomešamo s sivkinovimi cvetovi. Blazinico položimo pod vzglavnik, ter s tem omogočimo kvalitetnejšo spanje.

PLOŠČICA IZ HMELJA – v obliki ploščice (segreti hmeljevi storži) položimo obloženo gazo na rano za izboljšanje celjenja.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov