Članki in enciklopedije

Nori

Nori

Nori

Znanstvene raziskave so potrdile, da imajo kemične spojine, ki jih najdemo v algi nori, protikancerogene lastnosti. Nori je idealna izbira za na pot, saj vsebuje veliko hranilnih snovi. Spoznajte nori in si preberite celoten opis.

Opis

Nori


Kratek opis:
Nori je vrsta užitnih morskih alg, ki se pogosto uporablja v azijskih kuhinjah. Njeno ime izvira iz japonskega jezika in se nanaša na posušene liste rdečih morskih alg, imenovanih porphyra yezoensis in porphyra tenera. Nori ob sušenju postane črno-zeleno obarvana. V azijskih državah se pogosto uporablja za pripravo prigrizkov, v Ameriki pa se tradicionalno uporablja za pripravo znamenitega sušija. 


Nori vsebuje zelo visoke količine vitamina B12, zato je še posebej priljubljena pri ljudeh z vegetarijanskim načinom prehranjevanja. Prav tako je alga pomemben prehranski vir joda, katerega pomanjkanje lahko povzroči duševno zaostalost pri otrocih, hipotiroidizem in povečanje žleze ščitnice. 


Bogata je z nenasičenimi maščobnimi kislinami (vsebuje linolno, linolensko in arahidonsko kislino), kar 50 % maščobnih kislin v algi nori pa predstavlja EPA kislina. Nori vsebuje tudi visoko koncentracijo inositola in holina, ki sodelujeta pri porabi maščob in hranita možganske celice.


Indikacije za uporabo:
Znanstvene raziskave so potrdile, da imajo kemične spojine, ki jih najdemo v algi nori, protikancerogene lastnosti. Raziskovalci laboratorija za morsko biokemijo Mie University na Japonskem so ugotovili, da osnovna prehrana, ki ji je dodana alga nori, preprečuje nastanek metastaz v črevesu.
Alga nori se uporablja za izboljšanje splošnega zdravja in prispeva k boljšemu počutju.


Priporočilo za uporabo:
Nori se v večini primerov uporablja za pripravo napitkov, zaužijemo pa jo lahko tudi v kulinaričnih specialitetah – ena izmed njih je suši. Nori in morske alge na splošno so super živila, ki lahko v primeru redne vključenosti v vsakodnevno prehrano prispevajo k boljšemu splošnemu zdravju vsakega posameznika.


Stranski učinki:
Nori vsebuje veliko natrija, zato bi lahko dolgotrajno uživanje večjih količin alge vodilo v nastanek kronične ledvične odpovedi, ciroze in kongestivnega srčnega popuščanja. Če se držimo navodil za uživanje, do tega seveda ne more priti. 


Kontraindikacije:
Uživanju naj se izogibajo ljudje, ki jemljejo zdravila za krvni tlak. Prav tako naj alg ne uživajo posamezniki z obolenji ščitnice, nosečnice in doječe matere pa naj se pred pričetkom uporabe posvetujejo s svojim zdravnikom.


Ali ste vedeli?

  • Nori se tradicionalno uporablja za pripravo sušija.
  • Uporaba je pogostejša v korejski in japonski kuhinji, redkejša pa na Kitajskem.
  • Nori se je najprej uporabljala v obliki paste.
  • Japonska je največja proizvajalka alge nori na svetu – v letu 2003 so proizvedli kar 10 milijard listov.
  • Nori vsebuje ogromno jodu, vitamina A, vitamina C in mangana, pa tudi veliko drugih vitaminov in mineralov.
  • Ima hrustljavo teksturo.
  • Temnejša barva alge nori pomeni kakovostnejši izdelek.
  • Nori je idealna izbira za na pot, saj vsebuje veliko hranilnih snovi.
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov