Članki in enciklopedije

26. teden nosečnosti

26. teden nosečnosti

26. teden nosečnosti

Mreža živcev v ušesih je bolje razvita in bolj občutljiva kot prej. Plod lahko sliši vaš pogovor s partnerjem, prijatelji in sorodniki. Spoznajte 26. teden nosečnosti in si preberite celoten opis...

Opis

26. teden nosečnosti


Kaj se dogaja v 26. tednu?
Mreža živcev v ušesih je bolje razvita in bolj občutljiva kot prej. Plod lahko sliši vaš pogovor s partnerjem, prijatelji in sorodniki. Vdihuje in izdihuje majhne količine amniotske tekočine, ki je bistvenega pomena za normalen razvoj njegovih pljuč. Dihalni premiki, kot pravimo dihanju ploda, so odlična vaja za obdobje po porodu, ko bo moral novorojenček samostojno dihati. Plod še vedno pridobiva podkožno maščobo. Če gre za dečka, se bosta njegova testisa kmalu pričela spuščati v mošnjo – gre za postopek, ki traja kar 2-3 mesece.


Kako se spremeni življenje ženske?
Hitite s pripravo doma na novega člana? Vzemite si dovolj časa za počitek in sprostitev. V tem obdobju se lahko krvni tlak poviša, čeprav je še vedno nižji, kot je bil pred nosečnostjo. Običajno krvni tlak pada proti koncu prvega trimesečja.


Preeklampsija je zelo resno stanje, za katerega je značilen povišan krvni tlak. Najpogosteje se pojavi po 37. tednu nosečnosti, pojavi pa se lahko tudi prej, zato je pomembno, da znamo prepoznati opozorilne znake. Pojavijo se otekanje obraza in predela okrog oči, rahlo otekanje rok in stopal ali gležnjev ter hitro povečanje telesne teže. V primeru hujše oblike preeklampsije se lahko pojavijo tudi drugi simptomi. Dolgotrajen glavobol, spremembe v vidu (dvojni ali zamegljen vid, preobčutljivost na svetlobo) in intenzivna bolečina v zgornjem delu trebuha, ki jo spremlja bruhanje, so jasni opozorilni znaki.


Ste že sestavili načrt poroda?
Pisanje porodnega načrta nam daje priložnost, da razmislimo o tem, kako si želimo roditi. Ker lahko skupaj s porodom nastopijo nepredvidljive situacije, moramo ostati dovolj prilagodljivi, da smo pripravljeni porodni načrt spremeniti, če je to potrebno. Razmisliti moramo o nekaterih pomembnih vprašanjih. Želimo roditi brez pomoči zdravil ali bi se raje odločili za epiduralno analgezijo? Želimo, da je partner ob porodu zraven? Dovolimo prisotnost študentov zdravstvene nege in medicine? Si želimo tihega prostora ali prostora, v katerem bo mogoče slišati nežno glasbo? Želimo zatemnjene luči? Želimo, da partner snema porod? Naj po porodu popkovino prereže partner? Vse to so vprašanja, o katerih je dobro razmisliti še preden se porod začne.


Pomembne odločitve po rojstvu otroka
Še pred porodom si zastavimo tudi druga pomembna vprašanja. Če bo otrok deček, ali želimo, da je obrezan? Bomo otroka krstili? Bo otrok dobil botra? Kako bomo uskladili delo in skrb za novorojenčka? Ali bomo otroka cepili? Oba starša morata pri teh odločitvah soglašati, sicer je potrebno skleniti kompromis, da kasneje ne bo prišlo do nepotrebnih prepirov. Z razmišljanjem o pomembnih odločitvah pred porodom se lahko izognemo nesporazumom. 

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov