Članki in enciklopedije

Orehovo olje (Juglans regia)

Orehovo olje (Juglans regia)

Orehovo olje (Juglans regia)

Orehovo olje znižuje nivo slabega holesterola v krvi, čisti kri, zmanjšuje tveganje za razvoj kardiovaskularnih obolenj, odlično pa je tudi za nego kože. Spoznajte orehovo olje in si preberite celoten opis...

Opis

Orehovo olje

Orehovo olje se pridobiva iz:

Ime rastline:

Navadni oreh

Latinsko ime rastline: 

Juglans regia

Druga imena za olje:

 /

 

Splošni opis rastline in postopek pridelave:

Navadni oreh je listnato drevo, ki ga uvrščamo v družino orehovk. V višino lahko zraste tudi do 35 metrov. Največji orehovi gozdovi so v Kirgizistanu, kjer se drevesa pojavljajo v skoraj čistih orehovih gozdovih na 1.000 - 2.000 metrov nadmorske višine. Prepoznamo ga po gladkem lubju in izmenično razporejenih listih. Plod drevesa se imenuje oreh in je zelene barve, v jesenskem času pa se obarva rjavo in se razpre, sredica pa otrdi.

Orehovo olje se pridobiva iz plodov oreha, najbolj kvalitetno pa je hladno stiskano orehovo olje. Orehova jedrca vsebujejo približno 30% olja. Če želimo kupiti kvalitetno orehovo olje, smo pozorni tudi na napis 100% naravno, na njegovo zlato rumeno barvo in značilen vonj po orehovih jedrcih. Če je olje praženo ali toplo stiskano, ga lahko prepoznamo po njegovi temnejši barvi.

Vsakih 100 g olja zagotavlja približno 63,3 g polinenasičenih maščobnih kislin, 22,8 g nenasičenih maščobnih kislin in 9,1 g nasičenih maščob. Olje ne vsebuje holesterola. Za razliko od večine oreškov, ki imajo visoko vsebnost nasičenih maščobnih kislin, orehovo olje sestavljajo večinoma nenasičene maščobne kisline (72% vseh maščob), zlasti alfa-linolenske kisline (14%) in linolne kisline (58%).

 

Uporaba olja:

Olje iz orehov je bilo za renesančne slikarje eno najpomembnejših olj.

Gre za užitno olje, ki ga lahko uporabljamo tudi pri pripravi hrane. Ima nežen okus in vonj. Kuharji se večinoma izogibajo uporabi orehovega olja pri kuhanju na visoki temperaturi, saj lahko okus olja oslabi, prav tako pa lahko dobi grenki priokus. Pogosto je uporabljeno za pripravo hladnih jedi, kot so solate.

Pozitivne lastnosti ima tudi na zdravje, saj znižuje nivo slabega holesterola v krvi, čisti kri, zmanjšuje tveganje za razvoj kardiovaskularnih obolenj, odlično pa je tudi za nego kože.

 

Recepti:

Za okusen solatni preliv z orehovim oljem potrebujemo:

  • ½ skodelice orehovega olja,
  • ⅓ žlice balzamičnega kisa,
  • 1 žlico javorjevega sirupa,
  • 2 žlički gorčice,
  • 1 sesekljan česen,
  • 1 žličko soli,
  • ½ čajne žličke svežega mletega popra,
  • 1 žlička sesekljanega timijana (neobvezno).

 

Vse sestavine damo v mešalnik in jih dobro premešamo, nakar jih shranimo v steklenem kozarcu v hladilniku. Uporabimo jih kot preliv za vse vrste solat.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Orehovo olje lahko uporabimo za zdravljenje glivičnih okužb. Na obolelo mesto lahko neposredno nanesemo hladno stiskano orehovo olje, lahko pa ga tudi zmešamo z drugimi protiglivičnimi sredstvi, kot je česen.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov