Članki in enciklopedije

Pegasti badelj (Silybum marianum)

Pegasti badelj (Silybum marianum)

Pegasti badelj (Silybum marianum)

Pegasti badelj pomaga obnoviti jeterne celice, tako da iz telesa odstranjuje toksine, ki se predelujejo skozi jetra. Je učinkovito sredstvo pri lajšanju škodljivih učinkov uživanja alkohola. Spoznajte pegasti badelj in si preberite celoten opis ...

Opis

Pegasti badelj

 

Latinsko ime:

Silybum marianum

Uporabni del:

Plod, listi, korenine, semena

Druga imena:

Mlečni osat, bodečnica, Marijin osat, ostropes, bodeča neža

 

Splošni opis in zgodovina:

Pegasti badelj je rastlina, ki jo uvrščamo v družino nebinovk (Asteraceae). Prepoznamo ga po vijoličnih cvetovih in svetlozelenih listih, ki imajo na svoji površini drobne, belo obarvane žilice. Če liste prelomimo, iz njih priteče mlečna tekočina. Rastlina je enoletnica ali dvoletnica in je danes razširjena po vsem svetu, izvira pa iz južne Evrope in Azije. V višino lahko zraste od 30 do 200 centimetrov. Stebla visokih rastlin so v notranjosti votla. Listi so podolgovati, brez dlačic na površini. Legenda pravi, da bele lise na listih pegastega badlja predstavljajo mleko Device Marije.

Pegasti badelj ima dolgo zgodovino uporabe. Ljudje so ga uporabljali že pred več kot 2.000 leti. O njegovi čudežni moči je pisal tudi Plinij, stari Grki pa so ga uporabljali za zdravljenje pikov insektov in kač. V 16. stoletju je John Gerard v svoji Anatomiji rastlin zapisal, da lahko mleko pegastega badlja pomaga pri depresiji in čustveni stiski, posledično pa se je raba pegastega badlja razširila po Evropi. V tistem času so ljudje zaužili vse dele rastline, vključno z koreninami in mlekom zelišča.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Užitne korenine pegastega badlja lahko uživamo surove ali kuhane oziroma pražene na maslu. Mladi poganjki, ki jih nabiramo spomladi, so primerni za kuhanje. Kroglasti lističi na cvetni glavi so se v preteklosti uporabljali v prehrani – uživali so jih na podoben način kot artičoko. Liste lahko pripravimo kot špinačo ali pa jih dodamo solatam.

Čaj lahko pripravimo iz semen ali listov, pogost način uporabe pa je tudi priprava obkladkov.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Pegasti badelj pomaga obnoviti jeterne celice, tako da iz telesa odstranjuje toksine, ki se predelujejo skozi jetra. Je učinkovito sredstvo pri lajšanju škodljivih učinkov uživanja alkohola, pesticidov v hrani, težkih kovin v vodi, onesnaženega zraka, ki ga vdihavamo, in drugih strupov.

Antioksidant silimarin spodbuja sintezo proteinov in spremeni zunanjo plast zdravih celic, tako da jih varuje pred poškodbami in mutacijo. Deluje tako, da zavira delovanje toksinov v telesu; pomaga pri obnavljanju celic in odpravlja škodljive učinke onesnaževanja, kemikalij in težkih kovin, ki lahko povzročijo številne poškodbe celic.

Pegasti badelj se najpogosteje uporablja pri zdravljenju jetrnih obolenj, predvsem pri tistih, ki jih povzročajo zastrupitve, kot je na primer zastrupitev z zeleno mušnico. Pomaga tudi pri zdravljenju zlatenice, jetrne ciroze in kroničnega hepatitisa, pri izgubi apetita, žolčnih kamnih in želodčnih težavah. Ljudsko izročilo uporabo priporoča tudi pri diabetesu, obolenjih vranice, malariji, boleznih sečil, povečanemu izločanju mleka pri doječih materah, alergijah in za sprožitev menstruacije.

Pegasti badelj lajša sezonske alergije oz. seneni nahod. Raziskave so pokazale, da so se pri osebah, ki so ob konvencionalnih antihistaminikih uživale tudi izvleček pegastega bandlja, zamnjšali simptomi senenega nahoda v primerjavi z osebami, ki so uživale samo antihistaminike.

Če štiri tedne dnevno uživate izvleček pegastega badlja, mete, kamilice, zlatice, angelike in limonine trave, se boste znebili zgage, želodčnih bolečin, krčev, slabosti in bruhanja.

Raziskave kažejo, da uživanje izvlečka pegastega badlja, gozdnate svetilke, angelike, črne detelje in navadne konopljike dvakrat dnevno tri mesece zmanjša simptome menopavze, kot so vročični valovi in nočno potenje.

 

 

Pegasti badelj lahko izzove alergijsko reakcijo pri osebah, ki so občutljive na rastline iz družine Asteree, kamor uvrščamo tudi ambrozijo, marjetico in žametnico.

Zaradi pomanjkanja raziskav o vplivu pegastega badlja na nosečnost in dojenje, se uporaba nosečnicam in doječim materam odsvetuje.

Izvleček pegastega badlja ima estrogenu podobne učinke. Če bolehate za katero izmed hormonsko odvisnih bolezni, npr. rak dojk, rak sečnice, rak jajčnikov, endometrioza, zabrazgotinjenje maternice, se lahko stanje poslabša ob uživanju estrogena. Uporaba pegastega badlja ali njegovih izvlečkov se v tem primeru odsvetuje. Estrogenu podobnega učinka pa nimajo semena pegastega badelja, zato jih lahko uporabite kot alternativo.

Pegasti badelj lahko vpliva na hitrost razgradnje zdravil v jetrih. Uživanje pegastega badelja hkrati z zdravili, ki se presnavljajo v jetrih, lahko zmanjša učinkovitost teh zdravil ali poveča njihove stranske učinke. Če jemljete katera izmed teh zdravil, se pred uživanjem pegastega badelja posvetujte z zdravnikom.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Po poročanju Nacionalnega inštituta za javno zdravje raziskave kažejo, da lahko jemanje silimarina, glavne učinkovine v pegastem badlju, skupaj s konvencionalnimi načini zdravljenja pomaga pri nadzoru simptomov sladkorne bolezni. V kliničnih študijah so poročali o učinku antioksidantov, ki jih najdemo v pegastem badlju, na zmanjšanje koncentracije sladkorja v krvi pri bolnikih, odpornih na insulin.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov