Članki in enciklopedije

Baldrijan (Valeriana officinalis)

Baldrijan (Valeriana officinalis)

Baldrijan (Valeriana officinalis)

Baldrijan dokazano skrajšuje čas, ki je potreben, da zaspimo. Izboljša kakovost spanja in za razliko od zdravil za zdravljenje nespečnosti nima stranskih učinkov. Ne povzroča jutranje zaspanosti. Spoznajte baldrijan in si preberite celoten opis ...

Opis

Baldrijan

Latinsko ime:

Valeriana officinalis

Uporabni del:

Korenina

Druga imena:

Zdravilna špajka, božjastica, mačja trava, vražji bič, hajdovka

 

Splošni opis in zgodovina:

Baldrijan je trajnica. Obstaja več kot 200 vrst, ki rastejo v Veliki Britaniji, Severni Evropi, na Kitajskem ter v Južni in Severni Ameriki. Rastlina lahko doseže višino petih ali šestih metrov. Ima votlo steblo in majhne cvetove rožnato-bele barve, ki imajo sladek vonj.

Obstajajo številne zgodbe, ki so del zgodovine te zanimive rastline.

Nordijska boginja Hertha je baldrijan uporabljala kot bič za spodbujanje jelena, ki ga je jezdila.

V svetu čarovnije so baldrijan uporabljali za pripravo ljubezenskih napojev.

Stari Grki so svežnje baldrijana obesili v svoje domove, predvsem ob okna, s čimer so preprečevali vstop insektov v bivalne prostore.

Dandanes se baldrijan uporablja predvsem kot pomirjevalo.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Rastlina vsebuje velike količine kalcija, selena, aluminija, kroma, železa in magnezija. Najpogosteje ga uporabljamo za pripravo tinkture – uporabimo lahko tako sveže kot tudi posušene korenine baldrijana. Tinkturo pripravimo v razmeju 1:2, torej uporabimo en del korenin in dva dela vodke. Kozarec do polovice napolnimo s koreninami baldrijana, čez katere prelijemo vodko (kozarec mora biti poln!) Pokrijemo s pokrovom in dobro pretresemo. Postavimo ga na temno in toplo mesto in počakamo 3–5 tednov. Nato tinkturo prefiltriramo skozi gazo in shranimo v temnem, hladnem prostoru.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Baldrijan dokazano skrajšuje čas, ki je potreben, da zaspimo. Izboljša kakovost spanja in za razliko od zdravil za zdravljenje nespečnosti nima stranskih učinkov. Ne povzroča jutranje zaspanosti. Pogosto ga uporabljamo za zdravljenje anksioznosti, saj korenina baldrijana povečuje količino gama aminomaslene kisline v možganih (njena naloga je uravnavanje živčnih celic in pomirjanje anksioznosti).

Korenina baldrijana deluje pomirjevalno na telo in duha, zato lahko pomaga tudi pri zniževanju krvnega tlaka in izboljšanju zdravja srca in ožilja. Pomaga nam pri vsakodnevnem premagovanju stresa. Lahko jo posušimo. Ker ima oster in močan vonj, jo je precej enostavneje zaužiti v obliki kapsul ali v kombinaciji z drugimi zelišči. Dodamo ji lahko pasijonko, meliso ali hmelj.

Mnogi baldrijan uporabljajo za zdravljenje glavobola, bolečin v mišicah in sklepih, simptomov menopavze in hiperaktivnosti.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Pomanjkanje spanja ne povzroči le utrujenosti in brezvoljnosti, temveč lahko vodi do nastanka drugih zdravstvenih težav. Z nespečnostjo močno povezujemo tudi pomanjkanje želje po spolnosti, kar lahko bistveno vpliva na naš odnos s partnerjem. Nespečnost lahko povzroči depresijo in tesnobo, težave s kožo in celo povečanje telesne teže, zato je nujno, da storimo vse, kar lahko, da si zagotovimo zadostno količino spanja. Za razliko od farmacevtskih zdravil je baldrijan nežno in varno zdravilo, ki prispeva k mirnemu in kvalitetnemu spancu. Ker se njegovi zdravilni učinki pokažejo po več dneh uporabe je zelo pomembno, da z njegovo uporabo vztrajamo.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov