Članki in enciklopedije

Čemaž (Allium ursinum)

Čemaž (Allium ursinum)

Čemaž (Allium ursinum)

Čemaž deluje proti bakterijam in je močan antibiotik. Je rastlina, s pomočjo katere lahko bistveno vplivamo na znižanje krvnega tlaka, s čemer tudi zmanjšamo tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja ter možganske kapi. Spoznajte čemaž in si preberite celoten opis ...

Opis

Čemaž

Latinsko ime:

Allium ursinum

Uporabni del:

Gomolj, stebli, listi, cvetovi

Druga imena:

Divji česen, medvedji česen, čremož, kačji lek, štrkavec

 

Splošni opis in zgodovina:

Čemaž izvira iz Evrope in Azije. Zaradi neverjetne podobnosti s šmarnico in jesenskim podleskom vsako leto prihaja do zastrupitev.

Je trajnica, ki zraste v višino 10–40 cm, v zemlji pa skriva čebulico, iz katere v spomladanskem času zrastejo steblo in dva lista. Ima bele cvetove, ki cvetijo v maju in juniju. Prepoznamo ga po močnem vonju, ki spominja na česen.

Poznali so ga že stari Rimljani, ki so verjeli, da so njegovi zdravilni učinki močnejši od česna.

Njegovo ime »medvedji česen« izvira iz dejstva, da rastlina povečuje apetit in povzroči tako rekoč »medvedjo lakoto«. Prav tako ga medvedi uživajo po zimskem spanju in sicer z namenom, da bi si očistili želodec.

V 19. stoletju so krave hranili tudi s čemažem, zaradi česar je imelo mleko okus po česnu. Takšno mleko je bilo priljubljeno predvsem v Švici.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Čemaž je v kulinariki izjemno cenjena rastlina. Užitni so popolnoma vsi deli rastline. Iz listov lahko pripravimo solato, jih prekuhamo in postrežemo kot prilogo, jih uporabimo v juhi oziroma kot sestavino omak.

Priljubljena sta predvsem čemažev pesto in juha. Za pripravo pesta potrebujemo naslednje sestavine: čemaževe liste, poper, olivno olje, sol, pinjole in parmezan. Uživamo ga tako, da ga namažemo na kruh ali pa ga uporabimo za pripravo juh in kot preliv za testenine – možnosti je ogromno!

Odličen je v kombinaciji z ribami in mesom, zanimiv okus pa doda tudi jajčnim jedem.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Čemaž deluje proti bakterijam in je močan antibiotik. Je rastlina, s pomočjo katere lahko bistveno vplivamo na znižanje krvnega tlaka, s čemer tudi zmanjšamo tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja ter možganske kapi. Podobne učinke ima tudi navadni česen, vendar pa bi njegovo zdravilno moč le stežka primerjali z močjo čemaža.

Ima tudi čistilni učinek, zato si lahko z njim pomagamo pri diareji, kolikah, napenjanju in izgubi apetita.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Čemažev sok se uporablja kot pomoč pri hujšanju. Uporabimo ga lahko pri zdravljenju revmatičnih in artritičnih sklepov.

Sok rastline lahko uporabimo tudi za odganjanje moljev in drugih žuželk. Deluje kot repelent in razkužilo.

Čemaž je odlična izbira za spomladansko čiščenje telesa, saj očisti celotno telo. Za pripravo čemaževega soka lahko uporabimo sveže liste, v poletnih mesecih pa tudi čebulice.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov