Članki in enciklopedije

Ginko (Ginkgo biloba)

Ginko (Ginkgo biloba)

Ginko (Ginkgo biloba)

Ginko je najbolj znan po svoji sposobnosti preprečevanja nastanka demence in Alzheimerjeve bolezni. Njegova redna uporaba regulira pretok krvi skozi možgane. Ginko ščiti živčne celice pred poškodbami, ki bi lahko vplivale na nastanek Alzheimerjeve bolezni. Spoznajte ginko in si preberite celoten opis ...

Opis

Ginko

Latinsko ime:

Ginkgo biloba

Uporabni del:

Semena, oreščki, listi

Druga imena:

Dvokrpi ginko, ginkijo, ginkijevec

 

Splošni opis in zgodovina:

Ginko je drevo, ki v višino zraste tudi do 30 metrov. Je živi fosil, saj je edini potomec pradreves, katerih značilnost je razlikovanje med spoloma – nekatera drevesa so moškega spola, druga pa so ženskega spola. Uspeva že 300 milijonov let. Njegova posebnost so listi, ki spominjajo na pahljačo, poznamo pa ga tudi po njegovi izjemno dolgi življenjski dobi. Drevo so odkrili v Aziji, kjer ga še danes uporabljajo v različne zdravstvene namene.

Znana je tudi zgodba o drevesu ginka, ki je »preživelo« eksplozijo. Zgodba govori o ginku iz Hirošime, ki je rasel 1,1 km stran od mesta, na katerem je ob koncu druge svetovne vojne eksplodirala atomska bomba. Drevo je eksplozijo prestalo brez večjih deformacij.

Zasluge za priljubljenost ginka gredo Franku Lloydu Wrightu, znanemu arhitektu 20. stoletja, ki je drevo ginka naravnost oboževal – zato se je drevo kmalu pojavilo tudi v mestnih parkih.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Iz ginkovih listov lahko pripravimo čaj, in sicer tako, da pest svežih listov prelijemo s skodelico vroče vode in počakamo 7 minut. Užitni so tudi njegovi oreščki, ki stimulirajo delovanje možganov in preprečujejo nastanek degenerativnih možganskih bolezni. Pogosto je dodan brezalkoholnim pijačam in sadnim napitkom.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Ginko je najbolj znan po svoji sposobnosti preprečevanja nastanka demence in Alzheimerjeve bolezni. Njegova redna uporaba regulira pretok krvi skozi možgane. Ginko ščiti živčne celice pred poškodbami, ki bi lahko vplivale na nastanek Alzheimerjeve bolezni.

Izboljša vid in splošno zdravje oči, dokazano pa je, da preprečuje nastanek glavkoma. Preprečuje tudi degeneracijo makule – gre za degenerativno bolezen oči, ki oslabi mrežnico in lahko privede celo do izgube vida.

Je izjemno priljubljena rastlina, ki izboljšuje spomin. Uporabljamo ga lahko tudi preventivno, prav tako pa ga lahko uporabljajo tudi ljudje, ki se že soočajo z demenco ali drugimi degenerativnimi možganskimi boleznimi.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Vitiligo je bolezen, pri kateri pride do uničenja melanocitov – celic, ki naši koži dajejo barvo. Kaže se v obliki belih lis na koži, pojavi pa se lahko po celotni površini telesa. Eden izmed glavnih vzrokov za nastanek bolezni bi naj bil oksidativni stres. Ginko ima antioksidativne lastnosti, ki lahko pomagajo zaustaviti napredovanje bolezni ali pa jo celo odpravijo.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov