Članki in enciklopedije

Lovor (Laurus nobilis)

Lovor (Laurus nobilis)

Lovor (Laurus nobilis)

Lovorjevi listi imajo velik vpliv na naš prebavni sistem. Delujejo kot diuretik, kar pomeni, da pospešujejo izločanje vode iz telesa, zaradi česar zmanjšujejo toksičnost v organizmu. Spoznajte lovor in si preberite celoten opis ...

Opis

Lovor

 

Latinsko ime:

Laurus nobilis

Uporabni del:

List

Druga imena:

Lovorika, lorbar

 

Splošni opis in zgodovina:

Lovor je zimzeleno drevo ali velik grm z zelenimi listi, ki ga uvrščamo v družino Lauraceae. V višino lahko zraste tudi do 18 metrov. Domuje v Sredozemlju in se uporablja kot začimba pri kuhanju. Njegovi cvetovi so rumeno-zelene barve, listi so dolgi od 6 do 12 centimetrov, široki pa od 2 do 4 centimetre. Lovorjev plod je majhna in sijoča črna jagoda, velika približno 1 centimeter, ki vsebuje eno seme.

Lovor poznamo tudi iz grške mitologije: Zevs naj bi spremenil svečenico Daphne v lovorjev grm, ker je poskušala zbežati od boga sonca, Apolla.

Rastlina naj bi izvirala iz Male Azije, od koder so jo Grki prenesli v svojo domovino, od tam pa je bil lovor prepeljan v Italijo. Že več kot 3000 let se uporablja za izdelavo lovorjevih vencev, kar pomeni, da ga uvrščamo med najstarejše znane rastline.

Že od nekdaj velja za rastlino sreče, ki naj bi ljudi varoval pred strelami, zli duhovi, čarovnicami, kačami in boleznimi. Polaganje lovorjevega lista pod blazino pred spanjem naj bi priklicalo dobre sanje. Rimljani so lovor imenovali 'rastlina dobrih angelov'.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Iz lovorja pripravljamo lovorjevo olje, ki pa je primerno samo za zunanjo uporabo. Posušeni in mleti lovorjevi listi in plodovi naj bi v kombinaciji z medom odstranili starostne pege. Eterično olje lovorja je pogosto uporabljeno pri pripravi kozmetičnih izdelkov, parfumov in detergentov, saj ima zelo prijeten vonj.

Lovor je začimba, ki se čudovito ujame s skoraj vsemi jedmi. Dodaja se ga raznim omakam, enolončnicam, marinadam za sušeno meso ali pečenim jedem. Poznamo ga tudi kot eno izmed redkih začimb, ki je bolj učinkovita posušena.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Lovorjevi listi imajo velik vpliv na naš prebavni sistem. Delujejo kot diuretik, kar pomeni, da pospešujejo izločanje vode iz telesa, zaradi česar zmanjšujejo toksičnost v organizmu. Organske spojine v lovorju pomirjajo razdražen želodec, sindrom razdražljivega črevesja in zmanjšujejo simptome celiakije.

Lovorjevo eterično olje lahko za lajšanje dihalnih težav nanesemo na prsni koš. Vdihavanje hlapov eteričnega olja ima podoben učinek kot aromaterapija in lahko pospeši izločanje sluzi iz dihal, hkrati pa uničuje nevarne bakterije.

Če želimo odpraviti prhljaj, lovorjeve liste namočimo v vodo, nato pa si s to vodo umijemo lase.

Posušeni lovorjevi listi se uporabljajo za zdravljenje revmatizma, bolečin v sklepih, shizofrenije, stresa, za spodbujanje apetita in kot pomirjevalo. Olje iztisnjeno iz jagod se uporablja za zdravljenje razdražene kože, bolečin v ušesu, astme, različnih vnetij in tegob s sečili.

 

Najpomembnejše učinkovine lovorja in njihovi učinki:

  • Antioksidanti v lovorju lahko pomagajo pri premagovanju škode, ki jo povzročajo prosti radikali, s čimer se zmanjša tveganje za nastanek raka.
  • Vitamin A je bistvenega pomena za zdravo kožo, lase in videz.
  • Kompleks vitaminov B v lovorjevih listih pomaga uravnavati delovanje živcev, organov in proizvodnjo hormonov. Poleg tega uporaba posušenih ali svežih lovorjevih listov kot del vsakodnevne prehrane lahko pomaga tudi posameznikom s sladkorno boleznijo za uravnavanje presnove in nižje ravni sladkorja v krvi.
  • Vitamin C ali askorbinska kislina je močan antioksidant. Lahko se uporablja za zmanjšanje vnetja, boj proti virusnim boleznim in za krepitev imunskega sistem.
  • Folna kislina ali folat, prisoten v lovorjevih listih, je nujen del razvoja DNA pri zarodkih. Uživanje pred rojstvom lahko spodbujaja sintezo DNK in celo zmanjša tveganje živčnih motenj pri otrocih.
  • Minerali v lovorjevih listi, med njimi tudi kalcij, železo, baker, kalij, mangan, magnezij, selen in cink, prispevajo k različnim telesnih funkcij, kot je npr. proizvodnja krvnih celic.

 

Uporaba lovorja v tradicionalni medicini:

MAZILA ZA ODPRTE RANE – iz lovorjevih listov lahko pripravite vodni ekstrakt, ki je odličen za izpiranje odprtih ran.

MASAŽNA TERAPIJA – olje iz lovorjevih listov blaži arthritis in revmatizem. Par kapljic lovorjevega olja dodajte olju za masiranje in s to mešanico zmasirajte prizadete dele.

AROMATERAPIJA – pri aromaterapiji se lovorjevo olje uporablja predvsem za visok krvni tlak.

ČAJ – srkanje lovorjevega čaj lahko pomaga pri težavah s sinusi in v boju proti gripi ter prehladu.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Kavna kislina in rutin sta pomembni organski spojini, ki ju povezujemo s povečanjem zdravja srca. Obe spojini se nahajata tudi v lovorjevih listih. Rutin krepi stene kapilar v srcu in okončinah telesa, medtem ko lahko kavna kislina pomagajo odpraviti slab holesterol iz srca in ožilja.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov