Članki in enciklopedije

Origano (Origanum vulgarum)

Origano (Origanum vulgarum)

Origano (Origanum vulgarum)

Dodajanje origana v vsakodnevno prehrano lahko izboljša delovanje imunskega sistema in nas varuje pred prostimi radikali. Spoznajte origano in si preberite celoten opis ...

Opis

Origano

 

Latinsko ime:

Origanum vulgarum

Uporabni del:

Nadzemni deli rastline

Druga imena:

Dobra misel, divji majaron

 

Splošni opis in zgodovina:

Origano je cvetoča trajnica v družini ustnatic (Lamiaceae). V višino lahko zraste od 20 do 50 centimetrov, prepoznamo pa ga po nasprotno si ležečih listih in vijoličnih cvetovih. Nadzemni deli rastline imajo na svoji površini majhne dlačice, steblo pa je rdečkaste barve. Rastlino najdemo predvsem v toplejših krajih, kot začimbo pa ga lahko gojimo tudi na domačih vrtovih. Skozi vsa leta so ljudje razvili različne vrste origana, ki se med seboj razlikujejo po okusih. Ti so lahko ostri, nekoliko pekoči in celo sladki. Rastlina cveti v poletnih mesecih, od sredine julija pa vse do septembra. V zdravilne namene nabiramo vse nadzemne dele origana, ki jih nato posušimo.

Origano izvira iz Grčije. Grki so verjeli, da je rastlino ustvarila boginja Afrodita kot simbol veselja. Beseda origano namreč prihaja iz grških besed oros (gora) in ganos (veselje). Rastlino so v srednjem veku uporabljali predvsem v medicinske namene – žvečenje origanovih listov naj bi odpravilo revmatizem, zobobol, težave s prebavo in kašelj.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Origano se najpogosteje uporablja v italijanski kuhinji. Je ključna sestavina paradižnikovih omak in pice, zelenjavnih jedi, uporablja pa se tudi za dodajanje okusa pri peki na žaru. Prav tako je odličen nadomestek majarona in timijana.

Za lajšanje zdravstvenih težav lahko pripravimo prevretek, parno kopel ali čaj. Slednjega pripravimo tako, da 3 žličke origana prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo 15 minut.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Origano vsebuje antioksidativne spojine, ki zmanjšujejo oksidativni stres v telesu. Prosti radikali so uničujoči stranski proizvodi celičnega metabolizma, ki lahko povzročijo nastanek raka in številnih kroničnih bolezni. Dodajanje origana v vsakodnevno prehrano lahko izboljša delovanje imunskega sistema.

Ima tudi antibakterijske lastnosti, zaradi katerih nas lahko brani pred številnimi bakterijami. Povečuje nastajanje belih krvnih celic in pospešuje presnovo.

Vsebuje omega-3-maščobne kisline, ki izboljšujejo zdravje srca, hkrati pa preprečujejo tveganje za nastanek ateroskleroze, srčnih napadov in možganske kapi.

Origano vsebuje vitamine A, C, E in K, kot tudi vlakna, folat, železo, magnezij, vitamin B6, kalcij in kalij. Ima blagodejen učinek na telo, zahvaljujoč predvsem eteričnemu olju, čreslovini, grenčinam in karvakrolu.

 

GRENČINE – blažijo težave z napenjanjem in drisko ter spodbujajo izločanje telesnih tekočin.

ETERIČNO OLJE – pomaga proti vnetju sluznice v ustni votlini, vnetju sluznice žrela, napade kašlja in pomirjanja grla.

ČRESLOVINE – razkužujejo prebavila, umirjajo in blažijo krče.

KARVAKROL – je sestavina, ki jo najdemo v eteričnem olju origana, ta daje olju antibakterijsko, antivirusno, protiglivično in antioksidativno lastnost.

 

Priljubljeno je origanovo olje, ki se uporablja za:

  • pomoč pri vnetju dlesni in grla,
  • krepitev imunskega sistema,
  • krepitev prebavnega sistema in uničevanje črevesnih parazitov,
  • razredčevanje sluzi v pljučih,
  • lajšanje krčev in napihnjenosti,
  • izboljšanje stanja kandide,
  • izboljšanje blokade sinusov,
  • odganjanje žuželk,
  • odpravljanje prhljaja.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Origano vsebuje tudi vlaknine, ki imajo pozitiven vpliv na naš prebavni sistem. Spodbuja peristaltično gibanje, ki premika hrano skozi prebavni trakt in olajša izločanje blata. Če želimo ohraniti zdravo črevesje, je vključevanje origana v prehrano vsekakor pravi način!

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov