Članki in enciklopedije

Paprika (Capsicum annuum)

Paprika (Capsicum annuum)

Paprika (Capsicum annuum)

Kapsaicin v paprikah ima pozitiven vpliv na zdravje. Zmanjšuje slab holesterol v krvi, pomaga nadzorovati sladkorno bolezen, lajša bolečine in vnetja. Spoznajte papriko in si preberite celoten opis ...

Opis

Paprika

 

Latinsko ime:

Capsicum annuum

Uporabni del:

Plod

Druga imena:

Španski poper, turški poper

 

Splošni opis in zgodovina:

Paprika je enoletnica, ki jo uvrščamo v družino razhudnikovk (Solanaceae), v katero prištevamo tudi paradižnik, krompir in jajčevec. Rastlina izvira iz Južne Amerike. Rastlina obrodi plodove v različnih barvah, vse od zelene, rdeče, rumene, oranžne, rjave in bele. Najpogostejše barve paprike so zelena, rumena, oranžna in rdeča. Papriko prepoznamo kot grm, ki lahko v višino zraste do 80 centimetrov. Listi v dolžino merijo približno 10 centimetrov in so preprosto zgrajeni, jajčasti, s koničastimi konci. Cvetovi so svetlo zelene barve in imajo 5 ali več cvetnih listov. Plodovi se med seboj razlikujejo po obliki, velikosti in barvi, vsebujejo pa do 500 semen.

Paprika se goji že več kot 9.000 let. Beseda paprika izvira iz grške besede pipari, ki pomeni »črna začimba«. Prazgodovinski ostanki v Peruju kažejo, da so papriko poznali že zelo zgodaj. Leta 1493 je Krištof Kolumb papriko pripeljal tudi v Evropo, kjer so rastlino kmalu sprejeli in jo pričeli množično pridelovati. Pravzaprav so bili Evropejci tisti, ki so poskrbeli za ime, kot ga uporabljamo danes. Ko je Kolumb iz Amerike prinesel posušene paprike, so Evropejci dejali, da je plod »bolj pekoč kot poper iz Kavkaza«.

 

Raba v prehrani in uporaba:

V namene lajšanja številnih zdravstvenih težav lahko papriko pripravimo v obliki tinkture. V kulinariki se rastlina uporablja predvsem kot začimba, ki je lahko ostra ali sladka.

V kuhinji jo lahko uporabimo pri pripravi mesa, juh, paprikaša, odlično pa se poda tudi k slanim jedem.

Uporabimo jo lahko za pripravo solate, jo uživamo svežo, kot prilogo k jedem, pečeno na žaru, kot sestavino v sendvičih, pozimi pa je priljubljena predvsem vložena paprika.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Paprika vsebuje izjemno malo kalorij – polna skodelica paprike vsebuje samo 45 kalorij, oskrbi pa nas z vitaminoma A in C. Vitamin C je ključnega pomena za normalno delovanje imunskega sistema, skrbi pa tudi za ohranjanje mladostnega videza kože. Največ vitamina C vsebuje rdeča paprika. Prav tako rdeča paprika vsebuje večje število fitokemikalij in karotenoidov, še posebej beta karotena, ki vsebuje veliko število antioksidantov.

Kapsaicin v paprikah ima pozitiven vpliv na zdravje. Zmanjšuje slab holesterol v krvi, pomaga nadzorovati sladkorno bolezen, lajša bolečine in vnetja.

Paprika vsebuje tudi velike količine vitamina B6, ki je bistvenega pomena za zdravje živčnega sistema, pomaga pa tudi pri obnovi telesnih celic.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Vsebnost žvepla v papriki zmanjšuje tveganje za nastanek različnih vrst raka.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov