Članki in enciklopedije

Timijan (Thymus vulgaris)

Timijan (Thymus vulgaris)

Timijan (Thymus vulgaris)

Timijan najpogosteje uporabljamo za odpravljanje dražečega kašlja, vnetega grla in bronhitisa, z njim pa si lahko pomagamo tudi pri težavah z diarejo, bolečinami v želodcu, prekomernim napenjanjem in revmatoidnim artritisom. Spoznajte timijan in si preberite celoten opis ...

Opis

Timijan

 

Latinsko ime:

Thymus vulgaris

Uporabni del:

Zel

Druga imena:

Timus, vrtni timijan

 

Splošni opis in zgodovina:

Timijan je zdravilna in cvetoča trajnica (polgrm), ki lahko v višino zraste tudi do 50 centimetrov. Pogosto ga poimenujemo kar materina dušica, vendar to poimenovanje ni povsem pravilno. Materina dušica, ki jo poznamo tudi pod imenom divji timijan, spada v družino ustnatic in je po videzu zelo podobna vrtnemu timijanu.

Timijan izvira iz južne Evrope. Ima aromatične, sivo-zelene liste in vijolične ali rožnate cvetove, ki se na rastlini pojavijo zgodaj poleti. Njegovo razmnoževanje je preprosto, dosežemo pa ga lahko s pomočjo potaknjencev. Mnoge vrste timijana uporabljamo kot okrasno rastlino, medtem ko so druge vrste bolj primerne za uporabo v kulinariki oziroma v zdravstvene namene.

Zgodovina timijana vključuje pripravo ljubezenskih napojev, povezana pa je tudi z vilami, vitezi, pogumom in žrtvovanjem. Dr. Neovius je v finskem časopisu zapisal, da je timijan uspešen v boju proti oslovskemu kašlju. Zagovarjal je uživanje svežega timijana z malo sirupa, s čimer naj bi v 2–3 dneh izboljšali simptome oslovskega kašlja, v dveh tednih pa naj bi se tudi pozdravili.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Timijan je ena izmed številnih svežih začimb, ki se uporabljajo v italijanski kuhinji. Aromatski okus timijana odlično dopolnjuje italijanske omake s čilijem, kot zelišče pa ga lahko dodamo tudi v juhe. Odličen je v kombinaciji s paradižnikom in praženim krompirjem. Vključen je v ogromno receptov za pripravo rib in mesa na žaru.

Pogosto ga uporabimo tudi za pripravo timijanovega čaja. Pripravimo ga tako, da žličko posušenega timijana prelijemo z manjšo količino vode in vse skupaj zavremo. Po desetih minutah čaj precedimo.

Za lajšanje kašlja si lahko pripravimo inhalacijo. V vročo vodo nakapamo 3 kapljice evkaliptusovega in timijanovega olja.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Timijan najpogosteje uporabljamo za odpravljanje dražečega kašlja, vnetega grla in bronhitisa, z njim pa si lahko pomagamo tudi pri težavah z diarejo, bolečinami v želodcu, prekomernim napenjanjem in revmatoidnim artritisom. Zaradi protivnetnih lastnosti nam je lahko v pomoč tudi pri zdravljenju aken in astme.

Helicobacter pylori ali H. pylori je patogena bakterija, ki živi v želodcu okuženih ljudi. Če se ne zdravijo, lahko okužbe s H. pylori povzročijo peptične ulkuse ali celo raka želodca. Antibiotiki so najpogostejša (in najbolj učinkovita) zdravila za okužbe s H. pylori, vendar znanstveniki nenehno iščejo alternativne načine zdravljenja, saj so sevi te bakterije vedno bolj odporni proti antibiotičnim zdravilom. Eden izmed možnih načinov zdravljenja je tudi uporaba timijana.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Timijan vsebuje fitokemikalije, med drugim tudi ursolinsko kislino, rosmarinsko kislino in luteolin, ki jih laboratorijske študije povezujejo z delovanjem proti raku.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov