Članki in enciklopedije

Olje sibirske jelke (Abies sibirica)

Olje sibirske jelke (Abies sibirica)

Olje sibirske jelke (Abies sibirica)

Olja sibirske jelke se poslužujejo tudi ljudje z anksioznimi in depresivnimi motnjami, saj je primerno za lajšanje stresa in napetosti. Spoznajte olje sibirske jelke in si preberite celoten opis...

Opis

Olje sibirske jelke

Olje sibirske jelke se pridobiva iz:

Ime rastline: 

Sibirska jelka

Latinsko ime rastline: 

Abies sibirica

Druga imena za olje: 

/

 

Splošni opis rastline in postopek pridelave:

Sibirska jelka je drevo, ki uspeva v Severni Ameriki, Evropi in Rusiji. Gre za zimzeleni iglavec, ki izvira iz Sibirije, zaradi česar mu ustrezajo predvsem vlažna tla v gorah. Raste tudi na 1.900-2.400 metrov nadmorske višine. Odporna je proti zmrzali in preživi tudi temperature do -50°C. V višino lahko doseže od 30 do 35 metrov, ima sivo-zelenkasto lubje in mehke, sploščene, močno aromatične iglice.

Olje sibirske jelke se prideluje s parno destilacijo iglic in mladih vejic sibirske jelke. Visoko cenjeno je olje sibirske jelke, ki je pridobljeno iz iglic starejše rastline. Olje prepoznamo po rahlo rumeni obarvanosti (lahko je tudi brezbarvno) in značilnem vonju po lesu oziroma zemlji. Gre za bistro in zelo tekoče olje, katerega vonj nas pogosto spomni na božič, saj se sibirske jelke gojijo tudi kot božična drevesca.

 

Uporaba olja:

Olje sibirske jelke ima širok spekter zdravilnih lastnosti. Ima namreč anti-spazmodični, protivnetni in protiglivični učinek. Uporabljamo ga lahko za zdravljenje aken, odpravljanje suhe kože in vnetij, kot sta ekcem in nevrodermitis. Blagodejen učinek ima tudi na dihala, zato si lahko z njim pomagamo pri lajšanju simptomov bronhitisa in astme. Prav tako je odlično sredstvo za odpravljanje mišičnih bolečin, artritisa in bolečin v sklepih. Ker se bori proti virusnim okužbam, nam je lahko v pomoč tudi v času gripe in prehladov. Primerno je tudi za zdravljenje črevesnih glivičnih okužb. Pogosto se ga poslužujejo tudi ljudje z anksioznimi in depresivnimi motnjami, saj je primerno za lajšanje stresa in napetosti.

V industriji se pogosto uporablja za izdelavo čistil za gospodinjstvo in osvežilcev zraka.

 

Recepti:

Za pripravo masažnega olja lahko v blago olje, kot je jojobino olje, dodamo nekaj kapljic olja sibirske jelke.

V primeru zamašenega nosu lahko na čisto krpico nakapljamo nekaj kapljic olja sibirske jelke in nato vdihujemo prijeten vonj. Enako lahko storimo tudi, če se vsakodnevno soočamo s stresom in napetostjo.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Nekatere organske spojine in aktivna olja v olju sibirske jelke spodbujajo telo, da se čisti. Olje sibirske jelke je odlično sredstvo za čiščenje toksinov iz telesa, saj povzroči potenje, ki iz telesa dobesedno odplakne nevarne toksine.

Olje je prijetnega vonja, zato je lahko v pomoč, ki se borijo z neprijetnim telesnim vonjem. Ker zmanjšuje količino bakterij na površini kože, lahko poskrbi za prijeten vonj telesa.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov