Članki in enciklopedije

Olje sibirskega morskega rakitovca (Hippophae rhamnoides Linn)

Olje sibirskega morskega rakitovca (Hippophae rhamnoides Linn)

Olje sibirskega morskega rakitovca (Hippophae rhamnoides Linn)

Zaradi njegovih pozitivnih učinkov lahko redna uporaba olja sibirskega morskega rakitovca pozitivno vpliva na vaše telo. Spoznajte olje sibirskega morskega rakitovca in si preberite celoten opis.

Opis

Olje sibirskega morskega rakitovca

Olje sibirskega morskega rakitovca se pridobiva iz:

Ime rastline: 

Morski rakitovec ali sibirska morska krhlika

Latinsko ime rastline: 

Hippophae rhamnoides Linn

Druga imena za olje:

/

Splošni opis rastline in postopek pridelave:

Morski rakitovec ali sibirska morska krhlika je rastlina, ki izhaja iz gorskih področij Azije in Evrope. Rastlino prepoznamo po oranžnih jagodah, ki vsebujejo edinstveno maščobno kislino in se uporabljajo tudi za pridelavo olja.

Olje sibirskega morskega rakitovca se pridobiva s hladnim stiskanjem plodov ali semen rastline. Najbolj kvalitetno olje je pridelano iz plodov rastline, ki raste na čistih območjih Sibirije. Vsebnost olja v semenih plodov je približno 7-11%, medtem ko je vsebnost olja v mesnati sredici plodov 1,5-3%. Za olje sibirskega morskega rakitovca je značilna visoka vsebnost polinenasičenih maščobnih kislin. Medtem, ko sta linolna kislina in alfa-linolenska kislina glavni maščobni kislini v olju, pridelanih iz semen, sredica oziroma pulpa vsebuje približno 65% mononenasičenih maščobnih kislin in nasičeni maščobnih kislin.

Oranžno ali rdečkasto obarvani plodovi rastline vsebujejo visoke vrednosti karotenoidov, vendar pa se vsebnost karotenoidov razlikuje glede na mesta rasti rastline. Glavni karotenoidi v olju sibirskega morskega rakitovca so karoten, zeaksantin in likopen.

 

Uporaba olja:

Olje sibirskega morskega rakitovca je zaradi svoje sestave primerno za nego kože vseh tipov. Njegova uporaba je priporočljiva predvsem v primeru izjemno občutljive in razdražene kože, s pogostimi vnetji. Olje je primerno tudi za nego kože z ekcemom, nevrodermitisom in luskavico. Kožo nahrani in navlaži. Ker ima olje sibirskega morskega rakitovca zaradi vsebnosti karotenoidov precej intenzivno barvo, ga je pred neposrednim nanosom na kožo najbolje razredčiti z nežnimi in koži prijaznimi olji, kot so jojobino olje, mandljevo olje in olje makadamije.

 

Recepti:

Za pripravo seruma proti staranju kože, ki vsebuje olje sibirskega morskega rakitovca, potrebujemo:

  • 1 žličko šipkovega olja,
  • 1 žlico jojobinega olja,
  • ½ žličke olja sibirskega morskega rakitovca,
  • 3 kapljice olja sandalovine (neobvezno),
  • 2 kapljici korenčkovega olja (neobvezno).

 

Šipkovo in jojobino olje prelijemo v steklenico, nakar dodamo tudi olje sibirskega morskega rakitovca in neobvezne sestavine (če želimo). Steklenico zapremo in jo dobro pretresemo, da se olja premešajo. V večernem času v kožo obraza in vratu vmasiramo nekaj kapljic pripravljenega seruma.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov