Članki in enciklopedije

Olje žafranike (Carthamus tinctorius)

Olje žafranike (Carthamus tinctorius)

Olje žafranike (Carthamus tinctorius)

Olje žafranike vsebuje omega-6 maščobne kisline, ki sodijo v kategorijo esencialnih maščobnih kislin. To pomeni, da jih naše telo ne more proizvesti samo. Spoznajte olje žafranike in si preberite celoten opis...

Opis

Olje žafranike

Olje žafranike se pridobiva iz:

Ime rastline:

Žafranika

Latinsko ime rastline:

Carthamus tinctorius

Druga imena za olje:
/

 

Splošni opis rastline in postopek pridelave:

Žafranika je enoletnica, ki se komercialno goji z namenom pridobivanja olja. Rastlino prepoznamo po suličastih listih z iglicami, cvetovi pa so značilne rumene ali oranžne barve. Uvrščamo jo v družino košaric. V višino lahko zraste od 30 do 150 cm. Uporabljali so jo že v starem Egiptu, zato jo poznamo kot eno izmed najstarejših kulturnih rastlin, danes pa jo poznamo predvsem kot cenejši nadomestek žafrana.

Olje žafranike se pridobiva iz semen cvetoče rastline, poudarek pa je na organskem, hladno stiskanem olju. Na trgu je še posebej priljubljeno olje žafranike, v katerem prevladujejo mononenasičene maščobne kisline (oleinska kislina), ki vsebuje manj nasičenih maščob kot oljčno olje.

Olje žafranike prepoznamo po zlatorumeni barvi, kakovostno olje pa ima rahel vonj po arašidih. Vsebuje vitamine A, E, K in omega-6 esencialne maščobne kisline.

 

Uporaba:

Olje žafranike lahko uporabljamo v kulinariki (če je le-to bogato z oleinsko kislino) – ker ima olje nevtralen okus je odlično za pripravo hladnih jedi, uporabljamo pa ga lahko tudi za kuhanje, pečenje in cvrtje.

Prav tako je olje primerno za nego kože. Uporabimo ga lahko za čiščenje in nego telesa, prav tako pa je odlično tudi kot masažno olje, ki kožo nahrani in navlaži.

 

Recepti:

Olje žafranike je še posebej preprosto za uporabo v kozmetične namene.10-15 kapljic olja žafranike lahko zmešamo z nosilnim oljem (priporočamo vam olje grozdnih pešk, ki se v kožo hitro absorbira), nato pa pripravljeno mešanico olj shranimo v stekleničko s pokrovom in uporabimo po potrebi. Olje lahko nanesemo na obraz po čiščenju, saj je odlična naravna zaščita pred škodljivimi UV žarki. Če je del obraza še posebej boleč ali morda otečen, lahko olje s krožnimi gibi nežno vmasiramo v kožo.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Olje žafranike vsebuje omega-6 maščobne kisline, ki sodijo v kategorijo esencialnih maščobnih kislin. To pomeni, da jih naše telo ne more proizvesti samo. Visoka koncentracija omega-6 maščobnih kislin v olju žafranike deluje kot naravna zaščita pred razvojem sladkorne bolezni (podobno deluje tudi sončnično olje).

Prav tako je olje žafranike odlična naravna in zdrava alternativa drugim oljem v primeru debelosti, znano pa je tudi kot naravno zdravilo za ljudi, ki trpijo zaradi prekomerne telesne teže.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov