Članki in enciklopedije

13. teden nosečnosti

13. teden nosečnosti

13. teden nosečnosti

Telo v rasti počasi pričenja dohitevati glavo. Če je plod deklica, ima zdaj v jajčnikih več kot 2 milijona jajčec. Spoznajte 13. teden nosečnosti in si preberite celoten opis...

Opis

 

13. teden nosečnosti


Kaj se dogaja v 13. tednu?
V 13. tednu na drobcenih prstkih vašega ploda pričnejo nastajati prstni odtisi. Žile in organi ploda so jasno vidni skozi zelo tanko kožo, telo pa v rasti počasi pričenja dohitevati glavo. Če je plod deklica, ima zdaj v jajčnikih več kot 2 milijona jajčec. 


Kako se spremeni življenje ženske?
To je zadnji teden prvega trimesečja in nevarnost splava je v tem obdobju veliko nižja, kot je bila v prejšnjih tednih. Naslednji teden oznanja prihod drugega trimesečja nosečnosti, čas relativnega udobja za večino nosečnic, saj bodo simptomi nosečnosti v drugem trimesečju precej bolj blagi. Mnoge ženske v drugem trimesečju opazijo izrazito povečanje želje po spolnosti.


Do rojstva otroka je še kar nekaj mesecev, pa vendar se prsi že pripravljajo nanj. V njih namreč prične nastajati kolostrum, hranljiva in bogata tekočina, ki otroka hrani prvih nekaj dni po rojstvu, preden pričnejo dojke proizvajati mleko.


Vzdrževanje zdravja med nosečnostjo

  • Koliko več moram pojesti in popiti?

Čeprav ženska zdaj je za dva, ne potrebuje dvakrat več hrane. Smernice se zelo razlikujejo, nosečnica z zdravo telesno maso pa v prvem trimesečju naj ne bi povečala vnosa hrane v telo. V drugem trimesečju nosečnica dnevno zaužije 340 dodatnih kalorij, v tretjem trimesečju pa okrog 450 dodatnih kalorij dnevno. Nosečnice s prekomerno telesno težo, s premajhno telesno težo, z dvojčki ali trojčki potrebujejo več ali manj kalorij od zgoraj navedene vrednosti, zato se je v tem primeru potrebno pogovoriti z zdravstvenim delavcem.


Ne uživajte hitro pripravljene hrane, temveč namesto tega raje izbirajte zdrava živila.


Na dan moramo popiti dovolj vode. Nosečnice, ki živijo v toplejšem podnebju, morajo popiti še toliko več. Prav tako je potrebno zalogo vode v telesu nadomestiti po telesni vadbi, četudi ta ni bila preveč naporna. Vsaka nosečnica se od druge razlikuje, zato mora sama ugotoviti, kolikšna količina dnevno ji zadostuje. Pomagamo si lahko z opazovanjem barve urina. Če je ta preveč rumeno obarvan, pomeni, da potrebujemo več vode. Če pa je urin bistro obarvan in nima posebnega vonja, potem smo zadostno hidrirani.

 

  • Kaj pa pomembne hranilne snovi?

Beljakovine, železo in kalcij so tri hranila, ki jih nujno potrebujemo za spodbujanje rasti ploda. Nosečnica naj zaužije 71 g beljakovin dnevno. Pusto meso, jajca in mlečni izdelki so odličen vir beljakovin, kot tudi oreščki, fižol in proizvodi iz soje (tofu). Ribe so prav tako dober vir beljakovin, vendar moramo biti posebej previdni pri njihovi izbiri.


Nosečnica mora v svoje telo dnevno vnesti 27 miligramov železa. Pomanjkanje železa je zelo pogost pojav pri nosečnicah, ki se mu da uspešno izogniti. Železo najdemo v živilih živalskega izvora in v živilih rastlinskega izvora, res pa je, da tistega iz živali naše telo lažje absorbira kot rastlinskega. Najboljši živalski vir železa je rdeče meso, rastlinski pa špinača in stročnice. Vitamin C izboljša absorpcijo železa, zato si privoščimo tudi jagode, agrume in sladko papriko ali kozarec pomarančnega soka.


Dnevno potrebujemo še 1000 mg kalcija, ki ga najdemo zlasti v mlečnih izdelkih. Plod potrebuje kalcij za tvorbo močnih kosti in zob. Če ga ne bomo vnesli v telo dovolj s pomočjo prehrane, si bo telo pomagalo tako, da bo uporabilo kalcij iz kosti. 


Prenatalni vitamini v obliki prehranskega dopolnila so odlična izbira, vendar niso nadomestek za zdravo in uravnoteženo prehrano. 
S partnerjem se lahko v tem času pogovorita o načinu vzgajanja otroka, da ne bo kasneje prihajalo do nesoglasij. Skupaj se odločita, katera vedenja bosta cenila in spodbujala ter katera bosta poskušala zatreti oziroma spremeniti. Če se oba partnerja strinjata glede določenega načina vzgoje, potem kasneje, ko pride otrok na svet, ne bosta imela večjih težav. Pogosto je eden izmed partnerjev tisti, ki je bolj popustljiv, drugi pa se strogo drži dogovorjenih pravil obnašanja v družini. 

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov