Članki in enciklopedije

Kumina (Carum carvi)

Kumina (Carum carvi)

Kumina (Carum carvi)

Kumina se tradicionalno najpogosteje uporablja za zdravljenje prebavnih motenj. Kumina povečuje delovanje prebavnih encimov, kar pospešuje prebavo. Spoznajte kumino in si preberite celoten opis ...

Opis

Kumina

 

Latinsko ime:

Carum carvi

Uporabni del:

Plod

Druga imena:

Bela cemena, čumna, čemena, kimca, kimelj, divji kumen, navadni kumen, kumena, kumič

 

Splošni opis in zgodovina:

Kumina je dvoletnica, ki v prvem letu razvije listnato rozeto, v drugem letu pa steblo. V višino zraste do enega metra. Izvira iz vzhodnega Sredozemlja in Južne Azije. Ima razvejano steblo sivo ali temno-zelene barve. Listi so dolgi 5–10 centimetrov, cvetovi pa so majhni, bele ali roza barve. Plod je podolgovate oblike in rumeno-rjave barve. Uvrščamo jo v isto rastlinsko družino kot peteršilj.

Poznali so jo že v antičnih časih. Semena, izkopana v sirskem mestu Tell ed-Der, izvirajo iz drugega tisočletja pred našim štetjem. V starodavnih egipčanskih civilizacijah so kumino uporabljali kot začimbo in kot konzervans pri mumifikaciji. Prvotno so jo gojili v Iranu in Sredozemlju. Stari Grki so imeli posodo s kumino vedno na jedilni mizi, s to prakso pa so nadaljevali tudi v Maroku. V Indiji se že tisočletja uporablja kot sestavina v številnih receptih in je osnova za pripravo drugih mešanic začimb.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Zaradi značilne arome in okusa se semena kumine uporabljajo kot začimba, ki je priljubljena po vsem svetu. Najdemo jo lahko celo v nekaterih sirih, kot je sir leyden in v nekaterih tradicionalnih francoskih kruhih. Lahko je sestavina v čili prahu, pogosto pa jo najdemo tudi v kombinaciji s koriandrom. Uporabljamo cela ali zmleta semena. Dodamo jo lahko enolončnicam in juham, lahko je ena izmed sestavin, ki jih uporabimo pri vlaganju kumar, izjema pa niso niti sladice.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Kumina se tradicionalno najpogosteje uporablja za zdravljenje prebavnih motenj. Povečuje delovanje prebavnih encimov, kar pospešuje prebavo, vpliva pa tudi na sproščanje žolča iz jeter. Žolč nam pomaga prebaviti maščobe in nekatere hranilne snovi v črevesju.

Semena kumine vsebujejo veliko železa. Ena žlička mlete kumine vsebuje 1,4 mg železa in zadovolji 17,5 % dnevne potrebe po železu. Potrebujejo ga predvsem otroci v času rasti in mlade ženske med menstruacijo.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Kumina je odlično pripomore k razstrupljanju, saj pomaga iz telesa izločiti sečno kislino in sintetične kemikalije. V ta namen je priporočljivo uporabiti olje kumine.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov