Članki in enciklopedije

Cedra (Cedrus)

Cedra (Cedrus)

Cedra (Cedrus)

Oreščki sibirske cedre vsebujejo popolno razmerje maščobnih kislin. Ker vsebujejo zelo malo nasičenih maščobnih kislin, veliko enostavnih beljakovin in drugih snovi, ki koristijo našemu zdravju, jih lahko uporabljamo za zmanjševanje tveganja za nastanek srčnih obolenj. Spoznajte cedro in si preberite celoten opis ...

Opis

Cedra

Latinsko ime:

Cedrus

Uporabni del:

Oreščki, les, smola

Druga imena:

/

 

Splošni opis in zgodovina:

Cedra je zimzeleno drevo, ki izvira iz vzhodnega Sredozemlja in Himalaje. Poznamo več vrst ceder, med katerimi je (seveda v zdravstvene namene) največkrat uporabljena sibirska cedra, ki domuje v Evropi in Aziji. Zraste v višino 50 metrov, v starosti pa lahko doseže tudi več kot 750 let.

Njeni oreščki se uporabljajo za pridelavo olja, ki ima številne zdravilne lastnosti. So precej podobni borovim semenom in vsebujejo številne snovi, ki koristijo našemu zdravju.

Zdravilne lastnosti cedre so poznali že v antičnem času. Sibirska cedra je eno najlepših in najbolj mogočnih rastlin na Zemlji, ki že vrsto let velja za zdravilno drevo. V Stari zavezi Bog uči, kako zdraviti ljudi in razkuževati stanovanja s pomočjo cedre.

Domačini v Sibiriji verjamejo, da je olje iz oreščkov sibirske cedre kozmična energija, zato ga tradicionalno stiskajo ob vsaki polni luni.

Uporabljali naj bi jo za gradnjo babilonskih visečih vrtov in Salomonovih templjev.

Indijanci jo uporabljajo za izdelavo kopij in puščic, kot tudi za zdravljenje različnih bolezni.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Iz cedre pridobivamo eterično olje, ki ima številne zdravilne lastnosti.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Cedrino olje je zares vsestransko. Z njim si lahko pomagamo pri zdravljenju različnih zdravstvenih težav. Ena izmed njih je tudi ekcem – gre za pogosto kožno bolezen, ki jo spremlja suha in rdeča koža. Cedrino olje ozdravi vnetje, vsebuje pa tudi snovi, ki delujejo proti mikrobom, zato preprečuje možnost nastanka okužb.

Spodbuja rast lasnih mešičkov in povečuje prekrvavitev lasišča, kar prispeva k pospešeni rasti las, poleg tega pa preprečuje izpadanje las.

Deluje tudi kot diuretik, kar pomeni, da spodbuja uriniranje in na tak način pomaga telesu, da se znebi toksinov. Pomaga nam pri okužbah sečil, zadrževanju vode v telesu in drugih težavah z ledvicami.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Oreščki sibirske cedre vsebujejo popolno razmerje maščobnih kislin. Ker vsebujejo zelo malo nasičenih maščobnih kislin, veliko enostavnih beljakovin in drugih snovi, ki koristijo našemu zdravju, jih lahko uporabljamo za zmanjševanje tveganja za nastanek srčnih obolenj.

Smoli sibirske cedre rečemo tudi »živica«, kar v prevodu pomeni »življenje«.

Olje vsebuje selen, ki v kombinaciji z vitamini A, C, E in beta karotenom blokira kemične reakcije, s pomočjo katerih nastanejo prosti radikali. Slednji povzročajo prezgodnjo staranje in predstavljajo veliko tveganje za razvoj rakavih obolenj. Omenjena kombinacija hranil tako predstavlja močno formulo, ki lahko pozdravi številne bolezni.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov