Članki in enciklopedije

Mango (Mangifera indica)

Mango (Mangifera indica)

Mango (Mangifera indica)

Mango lahko pomaga zmanjšati telesno maščobo in nadzorovati krvni sladkor. Vsebuje številne minerale in fitokemikalije, ki imajo pozitivne učinke na telesne maščobe in glukozo. Spoznajte mango in si preberite celoten opis ...

Opis

Mango

Ime rastline:

Indijski mangovec

Latinsko ime:

Mangifera indica

Uporabni del:

Sadež

Druga imena:

/

 

Splošni opis in zgodovina:

Mango je sočno, koščičasto sadje, ki raste na zimzelenem drevesu, imenovanem mangovec. Drevo lahko v višino zraste tudi do 30 metrov. Uvrščamo ga v družino Anacardiaceae, domuje pa v južni Aziji. Je nacionalni sadež Indije, Pakistana in Filipinov ter nacionalno drevo Bangladeša. Drevo ima dolgo življenjsko dobo, nekatera proizvajajo sadeže tudi pri starosti 300 let. Korenine drevesa lahko segajo tudi do 6 metrov v zemljo. Listi so dolgi približno 35 centimetrov. Mladi listi so oranžno-roza barve, s staranjem se spremenijo v temnordečo barvo, ko dosežejo zrelost pa postanejo temnozelene barve. Cvetovi so majhni, bele barve in imajo pet cvetnih listov. Oddajajo sladek vonj, ki nekoliko spominja na vonj šmarnice. Zrel sadež je lahko rumene, oranžne, zelene ali rdeče barve, odvisno od sorte.

Mango ima v Indiji dolg tradicijo uporabe. Hsiian-Tsang, eden izmed prvih raziskokvalcev Indije, naj bi bil prvi, ki je mango predstavil drugim kulturam.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Surov mango lahko v prehrano vključimo na različne načine. Nariban, surov mango lahko uporabimo za pripravo solat, pripravimo pa lahko tudi osvežilno in okusno pijačo, ki nam bo teknila predvsem v poletnih mesecih.

Uporabimo ga lahko za dodajanje okusa rižu, ga dodamo omakam ali pa ga uporabimo pri pripravi sladic, med katerimi je najbolj priljubljen sladoled, odlične pa so tudi kreme, s katerimi okrasimo različne vrste peciva. Če mangovemu soku dodamo mleko, dobimo okusen milkshake, pripravimo pa lahko tudi mangov džem, ki si ga privoščimo za zajtrk.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Mango lahko pomaga zmanjšati telesno maščobo in nadzorovati krvni sladkor. Vsebuje številne minerale in fitokemikalije, ki imajo pozitivne učinke na telesne maščobe in glukozo. Je bogat vir beta karotena, antioksidanta, ki pomaga v boju proti prostim radikalom in tako preprečuje nastanek bolezni srca. Vsebuje tudi pektin, ki zmanjšuje raven serumskega holesterola.

Plod je bogat z vitaminom E, ki je znan tudi po tem, da poveča spolno slo. V avstralski študiji je bilo ugotovljeno, da je kombinacija vitamina E in beta-karotena ključnega pomena za izboljšanje zdravja spermijev pri moških. Ta kombinacija je prav tako najboljša obramba pred poškodbami sperme.

Cink je drugi najpomembnejši mineral za moško in žensko plodnost, vsebuje pa ga tudi mango.

 

  • Mango pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi. Študija, predstavljena na kongresu Federacije ameriških združenj za eksperimentalno biologijo, je pokazala, da so živali, ki so uživale 10 gramov zamrznjenega in posušenega manga dnevno, dvanajst tednov zapored, imele nižjo povprečno vrednost krvnega sladkorja. Ta ugotovitev lahko o pomaga bolnikom s sladkorno boleznijo uravnavati raven sladkorja v krvi.

 

  • Mango ščiti pred rakom debelega črevesa in rakom dojk. Mango po ugotovitvah skupine znanstvenikov raziskovalnega centra Texas AgriLife Research preprečuje rast rakavih celic v debelem črevesu. Ugotovitve temeljijo na študiji, ki so jo izvedli na podlagi proučevanja petih na trgu najpogosteje dostopnih vrst manga.

 

  • Mango lahko pomaga izgubiti telesno težo. Mango je bogat z vlakninami, vitamini A, B6 in C, s tritepeni in z lupeolom. To so učinkovine, ki zmanjšujejo tveganje za razvoj raka kože in debelega črevesa. Zaradi vsebnosti številnih vlaknin, mango tudi pospešuje prebavo in izločanje škodljivih snovi v prehrani iz telesa ter pomaga pri uravnavanju telesne teže.

 

  • Mango pomaga porjaveti. Spomladi in v prvih tednih poletja mnogi začnejo uživati hrano, ki pomaga pripraviti kožo na poletno sonce ali daje koži temnejši ton. Mango nam lahko pomaga tudi pri tem, saj vsebuje veliko beta karotena, ki kožo obarva bakreno rjavo.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Celuloza iz manga vsebuje karotenoide, askorbinsko kislino, terpenoide in polifenole, ki preprečujejo razvoj raka. Mango vsebuje edinstvene antioksidante, ki jih druge vrste sadja in zelenjave ne vsebujejo.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov