Članki in enciklopedije

Navadni komarček (Foeniculum vulgare)

Navadni komarček (Foeniculum vulgare)

Navadni komarček (Foeniculum vulgare)

Liste in stebla komarčka so poznali in uporabljali že Stari Grki, ki so iz njih pripravljali protistrup proti kačjim pikom ter čaj. Spoznajte komarček in si preberite celoten opis ...

Opis

Navadni komarček

 

Latinsko ime:

Foeniculum vulgare

Uporabni del:

Cela rastlina, zlasti semena, stebla in gomolj

Druga imena:

Fenkejl, morski janež, sladki janež, koromač, komorač, koper, koprc, koprivec, morač

 

Splošni opis in zgodovina:

Navadni komarček ali koromač je začimbnica, ki izvira iz jugozahodne Azije. Uvrščamo ga v družino kobulnic (Apiaceae). Prepoznamo ga po večjem številu okroglih in gladkih stebel, ki se proti vrhu razvejijo v pernato deljene liste. Na koncu listov se nahajajo značilni rumeno obarvani cvetovi. Plodovi komarčka so valjasti, sestavljata pa jih po 2 semeni. Rastlina je dvoletnica, v svoji življenjski dobi pa lahko doseže višino do 2 metrov.

Liste in stebla komarčka so poznali in uporabljali že Stari Grki, ki so iz njih pripravljali protistrup proti kačjim pikom ter čaj.

Komarček ima zelo prijeten, sladek okus in številne koristi za zdravje. Ta mediteranska rastlina je zahvaljujoč svoji bogati sestavi danes priljubljena po vsem svetu. V njej se namreč skrivajo vitamini in minerali, kot so vitamin K, vitamin E, zeanksantin, lutein, beta karoten, folat, pantotenska kislina, niacin, selen, mangan, baker, cink in fosfor.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Navadni komarček je začimbna rastlina, ki ima okus podoben janežu. Uporablja se kot začimba v juhah, marinadah in solatah, lahko pa ga dodamo tudi mesu, ribam in sirom. Mladi listi navadnega komarčka se odlično podajo v zelenjavno juho.

V kulinariki je najbolj poznan čaj iz semen komarčka: semena zavremo v 1/4 litra vode, pustimo 5 minut in nato odcedimo. Iz semen in narezanih listov ter stebel lahko pripravimo tudi prevretek ali obkladek.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Vitamini in minerali v komarčku prispevajo k izgradnji in ohranjanju strukture in moči kosti.

Nitrati v komarčku lahko pomagajo znižati krvni tlak. Ohranjanje nizkega vnosa natrija je bistvenega pomena za znižanje krvnega tlaka, vendar je lahko povečanje vnosa kalija prav tako pomembno zaradi njegove pomembne vloge pri širjenju in krčenju krvnih žil.

Vlaknine, kalij, folat, vitamin C, vitamin B6 in fitonutrienti v komarčku podpirajo zdravje srca.

Selen v koromaču spodbuja proizvodnjo T-celic, s čemer lahko izboljša imunski odziv posameznika na okužbo ali bolezen.

Holin je zelo pomembna in vsestranska hranilna snov v komarčku, ki pomaga pri spanju, gibanju, učenju in spominu. Prav tako pomaga ohranjati strukturo celičnih membran, sodeluje pri prenosu živčnih impulzov in pri absorpciji maščob ter zmanjšuje kronično vnetje.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Estrogen je naravno prisoten v komarčku. Ta hormon ima osrednjo vlogo pri uravnavanju ženskega reproduktivnega cikla in lahko vpliva tudi na plodnost. Ženske v menopavzi imajo nižjo raven estrogena, ki jo povezujemo z nenadnim povečanjem obsega trebuha.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov