Članki in enciklopedije

Oves (Avena sativa)

Oves (Avena sativa)

Oves (Avena sativa)

Oves lahko izboljša občutljivost telesa na inzulin. Gre za hormon, ki ga proizvaja trebušna slinavka, odgovoren pa je za številne telesne funkcije. Ena izmed njegovih nalog je pretvorba ogljikovih hidratov v energijo. Spoznajte oves in si preberite celoten opis ...

Opis

Oves

 

Latinsko ime:

Avena sativa

Uporabni del:

Seme

Druga imena:

/

 

Splošni opis in zgodovina:

Oves je vrsta žitnega zrnja, ki ga pridelujemo predvsem zaradi njegovega semena. Seme ima enako ime kot rastlina. V obliki ovsene kaše ali valjanega ovsa je primeren za prehrano ljudi, najpogosteje pa se uporablja kot krma v živinoreji. Vrsta, ki jo imenujemo kulturni oves, se je razvila iz divjega ovsa. Žanjemo ga predvsem poleti, nato pa se od rastlin loči zrnje, ki ga izluščimo in iz njih pripravimo kosmiče. Pridelava ovsa je še posebej pomembna na območjih s hladnimi, vlažnimi poletji, saj ima rastlina večjo toleranco za padavine, kot jo imajo pšenica, rž in ječmen. Je letna rastlina, ki se lahko sadi bodisi jeseni (za pozno poletno letino), bodisi spomladi (za zgodnjo jesensko žetev).

Gojenje rastline se je začelo pred približno 2.000 leti v času bronaste dobe v keltskih in germanskih regijah Evrope. Oves naj bi izviral iz plevela drugih primarno gojenih žit, med katere štejemo tudi pšenico in ječmen.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Oves uporabljamo za pripravo ovsene kaše in piškotov.

Lahko ga uporabimo za pripravo obkladka pri težavah z grobo kožo in poškodbami kože.

Prav tako lahko iz ovsa pridelamo tinkturo ali olje, ki se uporablja pri pripravi številnih izdelkov za nego kože.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Oves vsebuje veliko antioksidantov, ki telo ščitijo pred delovanjem prostih radikalov, prav tako pa lahko upočasnijo proces staranja.

Vlaknine so ključnega pomena za zdravo prebavo. Ljudje, ki se pogosto soočajo s prebavnimi težavami, jih lahko poskušajo odpraviti z uživanjem ovsa. Skodelica ovsa namreč vsebuje kar 8 gramov topnih in netopnih vlaknin. Oves pa pripomore tudi k preprečevanju pretiranega nastajanja plinov, napenjanja in diareje.

Oves lahko izboljša občutljivost telesa na inzulin. Gre za hormon, ki ga proizvaja trebušna slinavka, odgovoren pa je za številne telesne funkcije. Ena izmed njegovih nalog je pretvorba ogljikovih hidratov v energijo. Ovsena kaša ima nizek glikemični indeks, ki pomaga vzdrževati normalno raven koncentracije glukoze.

Dieta z veliko vsebnostjo vlaknin lahko zmanjša tveganje za nastanek sladkorne bolezni za kar 20 %. Sladkorna bolezen lahko sicer povzroči težave z vidom, utrujenost, pogosto uriniranje in druge resnejše težave.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Oves je pogosto vključen v prehrano športnikov, saj lahko poveča nivo energije.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov