Članki in enciklopedije

Peteršilj (Petroselinum crispum)

Peteršilj (Petroselinum crispum)

Peteršilj (Petroselinum crispum)

Miristin, flavonoid v peteršilju, je izjemno učinkovit pri preprečevanju in zdravljenju sladkorne bolezni. Laboratorijske študije so pokazale, da lahko miristin zmanjšuje nivo sladkorja v krvi. Spoznajte peteršilj in si preberite celoten opis ...

Opis

Peteršilj

 

Latinsko ime:

Petroselinum crispum

Uporabni del:

Listi, korenine, semena

Druga imena:

Peršun, peršin

 

Splošni opis in zgodovina:

Peteršilj je vrsta cvetoče rastline, ki jo uvrščamo v družino kobulnic (Apiaceae). Je dvoletnica, ki v prvem letu razvije listnati del, v drugem letu pa steblo s cvetovi. Uporabimo lahko samo liste, steblo ali korenine. Peteršilj gojimo kot zelišče, začimbo ali zelenjavo. Rastlina je svetlozelene barve, kot dvoletnica raste v zmernih podnebjih, kot letno zelišče pa tropskih in subtropskih območjih. Semena so ovalne oblike, dolga 2–3 milimetre. Rastlina običajno odmre po zorenju semena.

Stari Grki so peteršilj povezovali s smrtjo. Homer je zapisal, da so bojevniki pred bitko konje hranili s peteršiljem, saj so verjeli, da bodo živali hitrejše in močnejše. Zmagovalci na igrah in tekmovanjih, ki so jih priredili v čast nedavno umrli osebi, so bili okronani s peteršiljevimi vejicami. Rimljani peteršilja v prehrani niso uporabljali, vendar pa so na glavi nosili vence, spletene iz peteršiljevih vejic. Prepričani so bili, da bodo na tak način preprečili zastrupitev s hrano. Doječe matere peteršilja niso uporabljale, saj so verjeli, da lahko povzroči epileptične napade pri dojenčkih.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Peteršilj najpogosteje uporabljamo kot začimbo, pripravimo pa lahko tudi obkladke ali peteršiljev čaj.

Zaradi posebnega vonja in svežega okusa lahko peteršilj uporabimo za pripravo juh, omak in zelenjave. Prav tako ga lahko sesekljamo in ga po hrani potresemo kot okras (predvsem po juhah, omakah ali krompirju). Če ga želimo uporabljati skozi vse leto, lahko sveži peteršilj sesekljamo in ga zamrznemo.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Miristin, flavonoid v peteršilju, je izjemno učinkovit pri preprečevanju in zdravljenju sladkorne bolezni. Laboratorijske študije so pokazale, da lahko miristin zmanjšuje nivo sladkorja v krvi in zmanjša odpornost na inzulin. Ima tudi protivnetne učinke in znižuje količino maščobe v krvi.

Nizki vnos vitamina K je povezan z večjim tveganjem za poškodbe in zlome kosti. Vnos zadostnih količin vitamina K v telo izboljša absorpcijo kalcija.

Uživanje sadja, zelenjave in zelišč vseh vrst je povezano z manjšim tveganjem za razvoj mnogih zdravstvenih težav. Uživanje večje količine naravnih živil ima velik vpliv na izboljšanje splošnega zdravja. Hrano, pripravljeno na žaru, povezujejo z večjim tveganjem za nastanek raka. Če peki na žaru dodamo svežo zelenjavo, lahko te učinke bistveno zmanjšamo.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Flavonoid, ki ga najdemo v peteršilju in nekaterih drugih rastlinah, lahko pomaga pri preprečevanju nastanka kožnega raka. Sladki krompir, peteršilj, črni ribez in brusnice so nekatera živila, ki vsebujejo najvišje koncentracije miristina.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov